Wybór odnowionego laptopa do gier online zależy od tego, w co grasz. Popularne tytuły mają bardzo różne wymagania. League of Legends (LoL), Valorant i Dota 2 mogą dobrze działać na starannie dobranym laptopie biznesowym ze zintegrowaną grafiką i 16 GB RAM-u. W Counter-Strike 2 (CS2), Fortnite i Robloxie większą rolę odgrywają konkretny układ graficzny oraz wybrany tryb rozgrywki, a w Robloxie także konkretna gra na tej platformie. W Minecrafcie liczą się edycja, wersja i mody. Wymagania edycji Java wzrosły w 2026 roku.
W części 1 wyjaśniliśmy rolę RAM-u i grafiki oraz pokazaliśmy, jak sprawdzić specyfikację konkretnego laptopa. Teraz te same zasady stosujemy do siedmiu gier, korzystając z informacji aktualnych w październiku 2026 roku. Oceny Warzone, Marvel Rivals i innych wymagających strzelanek pozostają takie jak w części 1.
Testując laptop, sprawdź każdą grę w jej najbardziej intensywnym momencie, a nie tylko na spokojnym początku. Poniższe wskazówki dotyczące RAM-u są szacunkowe, nie są wynikami testów. Rzeczywisty wynik na odnowionym laptopie może się różnić w zależności od chłodzenia, konfiguracji RAM-u i stanu sprzętu.
Wybraliśmy je z zestawienia Newzoo dotyczącego liczby graczy aktywnych miesięcznie na PC w sierpniu 2026 roku. Zestawienie opublikowano 28 września 2026 roku. Obejmuje 37 dużych rynków gier w sześciu regionach, ale nie uwzględnia Chin ani Indii. Przydaje się więc do porównań, lecz nie pokazuje liczby graczy na całym świecie. Zachowujemy kolejność z zestawienia: Counter-Strike 2 (CS2), Minecraft, Fortnite, Roblox, League of Legends (LoL), Valorant i Dota 2.
The Sims 4 zajmuje w nim szóste miejsce, ale podstawowa rozgrywka jest jednoosobowa, dlatego gra nie trafiła na naszą listę. Zestawienie obejmuje całą aktywność w grach, nie tylko sesje online. Wybraliśmy zatem popularne tytuły, w które można grać przez internet, ale nie jest to ranking według liczby osób grających w nie online. W statystykach samego Steama CS2, Dota 2 i PUBG również należą do czołówki. Te dane obejmują jednak wyłącznie użytkowników Steama, więc nie pozwalają ocenić całego rynku PC.
Dla każdego „grywalność” oznacza coś innego. Dlatego przyjmujemy trzy cele:
60, 120 czy 144 FPS to cele, nie prognozy. Szczytowy odczyt licznika FPS nie pokazuje, jak gra działa przez całą sesję. Szybkie renderowanie nie usunie też opóźnień sieciowych ani problemów z wolnym serwerem lub ekranem.
Przy każdej grze omawiamy 8, 16 i 32 GB RAM-u: najpierw bez dedykowanej karty graficznej, potem z nią. „Bez karty” oznacza zintegrowaną grafikę średniej klasy, chyba że zaznaczamy inaczej. „Z kartą” oznacza kartę referencyjną, ostatnią z pięciu poniższych konfiguracji. To wskazówki pomocne w wyborze, a nie wyniki testów:
Pamięć graficzna (VRAM) to pamięć na dedykowanej karcie. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku o RAM-ie i VRAM-ie. We wszystkich wskazówkach zakładamy też sprawny dysk SSD, odpowiednią ładowarkę, sprawny układ chłodzenia, aktualny sterownik oraz zwykłe obciążenie w tle, na przykład Discorda i kilka kart przeglądarki.
CS2 może działać na odpowiednim laptopie ze zintegrowaną grafiką, ale konkretny układ ma znacznie większe znaczenie, niż sugerowałyby stare testy CS:GO. Według Valve gra wymaga 8 GB RAM-u, czterech wątków procesora, grafiki zgodnej z DirectX 11 i wyposażonej w 1 GB pamięci graficznej oraz 85 GB wolnego miejsca. To wymagania potrzebne do uruchomienia gry, nie obietnica stabilnej płynności w intensywnej rundzie. UHD 620 oznacza kompromisy, Vegę lub Iris Xe warto przetestować, a Radeon 680M lub 780M daje znacznie większy zapas wydajności.
W marcu 2025 roku LaptopMedia zmierzyło na ThinkPadzie T14 Gen 4 z Ryzen 7 PRO 7840U i Radeonem 780M średnio 150 FPS przy 1080p i ustawieniach Low, 110 FPS przy Medium oraz 41 FPS przy Very High. To średnie liczby klatek dla tego laptopa, a nie gwarantowane wyniki dla każdego laptopa z grafiką Radeon 780M. W grudniu 2023 roku Diit grał w CS2 na tym samym modelu przy ustawieniach Low w meczach 5 na 5 i 10 na 10 przeciw botom. Recenzent uznał, że na tym laptopie da się grać w CS2, choć gdy przybywało botów, zdarzały się spadki poniżej 60 FPS. Na kilku starszych laptopach ze zintegrowaną grafiką zauważył też wyraźne przycięcia, gdy dźwięki i efekty pojawiały się po raz pierwszy.
FACEIT, osobna usługa do gry rywalizacyjnej, wymaga TPM 2.0 i Secure Boot. W FAQ FACEIT z października 2026 roku podano, że Windows 10 od 14 października 2026 roku musi być w wersji 22H2 i mieć rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń. FACEIT planuje wymagać systemu Windows 11 od października 2027 roku. To, że na laptopie uruchamia się CS2, nie znaczy więc jeszcze, że sprzęt jest gotowy do gry przez FACEIT. Sprawdź, czy na tym laptopie działa usługa, z której zamierzasz korzystać.
Podczas spokojnego spaceru po mapie gra zapewne będzie działać płynnie. Ważniejsza jest intensywna runda z dymem i szybkimi obrotami kamery: przetestuj ją po rozgrzaniu laptopa i ponownie po 20 minutach. Jeśli ogranicza cię pamięć, przejdź z 8 na 16 GB. Jeśli przy ustawieniach Low gra nadal przycina się podczas walk, przyjrzyj się grafice i procesorowi.
Zanim sprawdzisz, czy laptop uruchomi Minecrafta, ustal cztery rzeczy: edycję, wersję, serwer i zmiany wyglądu gry. Minimalne wymaganie Bedrocka na Windowsie to 4 GB RAM-u, a zalecane to 8 GB. Mojang w tabeli z lipca 2026 roku podaje wyższe wymagania dla edycji Java. Do gry w 1080p przy 30 FPS i ustawieniach Fast wskazuje 8 GB z dedykowaną kartą lub 12 GB ze zintegrowaną grafiką, cztery fizyczne rdzenie procesora i grafikę obsługującą Vulkan 1.3. Przy 1080p i 60 FPS na ustawieniach Fancy wymaga 16 GB i mocniejszej grafiki oraz zaleca 6 GB pamięci graficznej.
Nie oznacza to, że gra w ogóle nie uruchomi się na starszych laptopach. Mojang poinformował, że Java może nadal startować na sprzęcie niespełniającym wymagań, ale nie może już zagwarantować, jak dobrze będzie na nim działać. Przyszłe wersje gry mogą na takim sprzęcie nie działać. Sprawdź więc, czy sterownik grafiki, Windows i wybrana wersja Minecrafta pasują do laptopa. Podane liczby dotyczą podstawowej gry, bez shaderów, czyli dodatków zmieniających światło i cienie, paczek tekstur oraz paczek modów. Nawet podczas gry na zdalnym serwerze laptop musi renderować świat. Opóźnienia na zatłoczonym serwerze nie są natomiast problemem grafiki. Java i Bedrock zwykle mają osobne serwery i społeczności, dlatego zacznij od edycji, w którą grają twoi znajomi lub którą obsługuje wybrany serwer.
Relacje użytkowników znacznie się różnią. W październiku 2026 roku użytkownik r/thinkpad opisał odnowionego T14 z Ryzenem 5 PRO, 16 GB RAM-u i dyskiem SSD 256 GB. Minecraft z modem Sodium i minimalnymi ustawieniami graficznymi działał na nim stabilnie przy 60 FPS, ale autor nie podał generacji T14 ani wersji gry. W listopadzie 2024 roku właściciel T14s Gen 4 z Radeonem 780M i 32 GB RAM-u zgłosił około 90–140 FPS podczas gry w Minecrafta i Terrarię, bez osobnego wyniku dla Minecrafta. W dyskusji z lutego 2026 roku, jeszcze sprzed opublikowania przez Mojang bardziej rygorystycznych wymagań dla edycji Java, jeden z właścicieli ThinkPada T480 miał problemy z Minecraftem, a inny deklarował na tym samym modelu do 200 FPS przy 1080p i ustawieniach Low.
Sodium to opcjonalny mod, który według twórców zwiększa liczbę FPS i ogranicza drobne przycięcia. Musi pasować do wersji Minecrafta i programu ładującego mody. Nie zastąpi obsługi Vulkan ani nie rozwiąże problemów zatłoczonego serwera. Vibrant Visuals, oficjalny tryb ulepszonej grafiki Bedrocka, również dodatkowo obciąża sprzęt. Testuj odkrywanie nowego terenu, zatłoczoną wspólną bazę oraz własne shadery lub paczkę modów. Licznik FPS niewiele ci powie, gdy postać stoi w miejscu.
W Fortnite lądowanie w zatłoczonym miejscu podczas meczu battle royale, spokojna mapa w trybie Creative i ustawienia nastawione na wysoką liczbę FPS w grze rywalizacyjnej obciążają laptop na różne sposoby. Epic podaje 8 GB RAM-u jako minimum, a co najmniej 16 GB jako wartość zalecaną; zaleca też dysk SSD NVMe. Według poradnika Epic dla graczy rywalizacyjnych z 2026 roku obecny tryb renderowania Performance korzysta z DirectX 12 i ogranicza część efektów graficznych. Dawne przekonanie, że Performance oznacza DirectX 11, jest więc nieaktualne.
W Fortnite da się grać na laptopie z Vegą lub Iris Xe przy niskich ustawieniach graficznych i niższej rozdzielczości renderowania, ale podczas lądowania w zatłoczonym miejscu gra nadal działa słabo. GTX 1650 lub RTX 3050 z 4 GB pamięci to bardziej przekonujący wybór, choć nadal bez gwarancji stabilnych 120 FPS. W październiku 2026 roku właściciel Acera Nitro AN515-58 napisał na r/FortniteBR, że nie udaje mu się utrzymać oczekiwanych 120 FPS i nie odpowiadają mu wizualne kompromisy trybu Performance. Jego laptop ma procesor i5-12500H, kartę RTX 3050 Ti Laptop GPU z 4 GB pamięci graficznej i 16 GB RAM-u. W poście nie podano przyczyny. Nie wynika z niego również, że laptop nie potrafi utrzymać 60 FPS.
Podczas testowania ustawień zapisuj zarówno skalę renderowania, jak i rozdzielczość wyjściową. Niższa skala zmniejsza obciążenie, lecz utrudnia dostrzeżenie odległych graczy. Według Epic usunięcie opcjonalnego pakietu tekstur o wysokiej rozdzielczości może zwolnić ponad 15 GB miejsca na dysku, ale nie gwarantuje wzrostu wydajności. Jeśli powtarzająca się kompilacja shaderów DirectX powoduje silne przycięcia, zastosuj konkretne kroki zalecane przez Epic, zamiast czyścić pamięć podręczną po każdej sesji. W lutym 2026 roku Epic rozszerzył wymagania dotyczące Secure Boot, TPM i IOMMU na wszystkie turnieje PC. Nie oznacza to, że obowiązują one w każdym zwykłym meczu.
Jeśli grasz w battle royale, po rozgrzaniu laptopa przetestuj lądowanie w zatłoczonym miejscu i rozegraj kilka pełnych meczów. Dodaj test w trybie Creative tylko wtedy, gdy także w nim grasz. Jeśli laptop ma tylko 8 GB RAM-u, najpierw rozbuduj pamięć. Jeśli zależy ci na stabilnej, wysokiej liczbie FPS, sprzęt, który utrzymuje wydajność podczas długich sesji, pomoże bardziej niż 32 GB RAM-u.
Samo stwierdzenie „uruchamia Robloxa” mówi za mało: na tej platformie znajdziesz zarówno prosty tor przeszkód, jak i zatłoczony świat pełen detali. Strona pomocy Robloxa wymienia 64-bitowy Windows 10 lub 11, DirectX 10 lub nowszy, co najmniej 1 GB pamięci i około 300 MB miejsca na instalację. To wymagania aplikacji, nie całego komputera ani każdej gry na platformie. Rada „to gra dla dzieci, więc wystarczy dowolny laptop” może wprowadzać w błąd. Pomoc Robloxa rozróżnia też opóźnienia sieci, grafiki i systemu: jeśli inni gracze przeskakują po ekranie, a twój obraz pozostaje płynny, prawdopodobną przyczyną jest sieć.
W styczniu 2025 roku właściciel Lenovo IdeaPad Flex 5 z Ryzenem 5 5500U, zintegrowanym Radeonem i 8 GB RAM-u zgłosił na r/techsupport spadki do około 10–20 FPS. Nie wskazano przyczyny, więc nie ma dowodu, że odpowiadało za nie samo 8 GB pamięci. W czerwcu 2025 roku osoba korzystająca z Ryzena 5 5500U opisała około 6–24 FPS przy wysokich lub maksymalnych ustawieniach w wymagających grach pokazowych oraz 60–110 FPS przy Low. Również w czerwcu 2025 roku ktoś zapytał na forum społeczności Microsoftu, dlaczego w grze Roblox Rivals po podłączeniu ładowarki liczba FPS spadała do około 30, nawet przy ustawieniach Low. W takiej sytuacji sprawdź, czy laptop rozpoznaje zasilacz, a następnie temperatury, tryb zasilania i taktowanie.
Porównaj stałe, niższe ustawienie Graphics Quality z trybem Auto w tym samym zatłoczonym miejscu. Duża poprawa wskazuje na obciążenie grafiki; niewielka każe przyjrzeć się reszcie systemu lub połączeniu z serwerem. W maju 2024 roku Roblox dodał do wersji Windows oficjalny limit liczby klatek: 60, 120, 144 lub 240 FPS. Wyższy limit pozwala laptopowi renderować więcej klatek tylko wtedy, gdy sprzęt daje radę. Nie przyspiesza serwera. Roblox zaleca tę funkcję zamiast zewnętrznych programów do zdejmowania limitu. Roblox Studio może jednocześnie uruchamiać serwer i kopię gry po stronie gracza, dlatego potrafi potrzebować znacznie więcej pamięci niż samo granie. Sprawdź dwie lub trzy ulubione gry na serwerze, na którym są inni gracze.
Odnowiony laptop biznesowy to dobry wybór do LoL-a. W tabeli wymagań Riot dla Windowsa minimum wynosi 2 GB RAM-u, a wartość zalecana to 4 GB. Gra wymaga też procesora x64, DirectX 11 i TPM 2.0; Riot zaleca rozdzielczość 1080p i dysk SSD. To liczby podane dla gry, nie argument za kupnem współczesnego laptopa z zaledwie 2 lub 4 GB pamięci. Tabela Riot wyklucza ponadto edycje Windows Enterprise i Server, więc sprawdź, którą edycję systemu zainstalowano na odnowionym laptopie firmowym.
W kwietniu 2025 roku pewien gracz twierdził, że na ThinkPadzie T495 osiągnął rangę Master przy średnio około 40 FPS i 20 FPS w walkach drużynowych. Rangę i wyniki podał sam gracz, a konfigurację opisał tylko częściowo. Sukces jednego gracza nie jest jednak powodem, by polecać takie wartości FPS. Średnia liczba klatek może też ukrywać znacznie niższe wartości podczas walk drużynowych. W sierpniu 2025 roku właściciel ThinkPada zaobserwował, że liczba klatek w LoL-u czasem spadała do około 20 FPS, choć wcześniej gra działała płynniej. Zanim uznasz, że problem dotyczy całej rodziny laptopów, sprawdź, czy ostatnio coś się zmieniło, jak laptop zarządza zasilaniem i czy spadki nie wynikają z innego problemu z systemem.
Wskazówki Riot dotyczące FPS rozróżniają stale niską liczbę klatek od spadków w intensywnych scenach. Zalecają następnie sprawdzenie wymagań, sterowników grafiki, ustawień i programów działających w tle. To lepszy początek niż kupowanie pamięci tylko dlatego, że licznik FPS pokazał spadek. Upewnij się, że Vanguard, system Riot przeciwdziałający oszustwom, pozwala uruchomić LoL-a. Jeśli blokuje grę, postępuj zgodnie z instrukcjami w komunikacie o ograniczeniu: samo zainstalowanie Windows 11 nie oznacza, że gra się uruchomi. Oceniaj laptop w rozdzielczości, w której zamierzasz grać, i zapisz tę rozdzielczość. Sprawdź, jak laptop radzi sobie przez cały mecz, w tym podczas intensywnej walki o cel na mapie, a potem ponownie podczas drugiej sesji, gdy sprzęt będzie już rozgrzany. Zanim dopłacisz do 32 GB, lepiej przeznacz te pieniądze na lepszy ekran, mocniejszy procesor, wydajniejszą zintegrowaną grafikę albo laptop w lepszym stanie.
Podczas zwykłej rozgrywki Valorant nie wymaga dużej mocy graficznej. Riot podaje 4 GB RAM-u i DirectX 11 dla każdego z trzech progów wydajności: 30, 60 i 144 FPS. Laptopy z Windowsem i procesorem Arm nie są obsługiwane, a Windows 11 wymaga TPM 2.0 i UEFI Secure Boot. Każdy poziom wymagań wskazuje konkretne połączenie procesora i grafiki. Nie znaczy to więc, że każdy laptop z 4 GB RAM-u osiągnie 144 FPS. W aktualizacji 11.02 z 29 lipca 2025 roku Valorant przeszedł na Unreal Engine 5.3; odnotowano przy tym niewielki wzrost wydajności. Filmy z testami laptopów nagrane przed tą aktualizacją nie są zatem aktualnym punktem odniesienia.
W 2026 roku właściciel laptopa z i5-1135G7 i 16 GB RAM-u podał, że grał w rozciągniętej rozdzielczości. Według jego relacji przy włączonym limicie liczby klatek gra działała stabilnie przy około 70 FPS, a bez limitu osiągała chwilami blisko 120 FPS. Podał, że jego grafika ma „128 MB”, ale ta liczba oznacza ilość pamięci zarezerwowanej dla układu, a nie całą dostępną mu pamięć: Iris Xe korzysta z pamięci systemowej. W październiku 2025 roku inny użytkownik porównał dwa laptopy z 16 GB RAM-u: T14s z i5-1135G7 osiągał około 150–170 FPS, a ThinkPad E16 z Ryzenem 5 7535HS osiągał około 120–140 FPS. Ustawień nie ujednolicono, a z samego określenia „nowszy laptop z AMD” nie wynika, jaką specyfikację ma E16.
Zaraz po otrzymaniu laptopa zainstaluj Valoranta i sprawdź, czy uruchamia się Vanguard, system przeciwdziałający oszustwom. Nie wyłączaj funkcji, których może wymagać Vanguard, takich jak Secure Boot i TPM 2.0. Valorant nie obsługuje grania w chmurze ani maszyn wirtualnych. Sprawdź częstotliwość odświeżania ekranu zarówno w Windowsie, jak i w grze. Generowanie klatek to technika programowego wstawiania dodatkowych obrazów. Zmienia wygląd ruchu, ale nie zapewnia tak szybkiej reakcji na sterowanie jak gra, która sama renderuje każdą klatkę przy równie wysokiej liczbie FPS. Nie uwzględniaj go więc w teście. Zacznij od sesji treningowej na rozgrzanym laptopie, a potem rozegraj mecz wieloosobowy, w którym gracze używają wielu umiejętności.
Na spokojnej alei Dota 2 może wydawać się mało wymagająca. Pod koniec meczu, gdy w walce pojawia się wiele jednostek i efektów, gra znacznie mocniej obciąża laptop. Strona gry w sklepie Valve podaje 4 GB RAM-u i 60 GB miejsca na dysku. Tabela wymagań dla Windowsa nadal wymienia stare systemy operacyjne i karty graficzne obok DirectX 11, podczas gdy klient Steam obsługuje Windows 10 i nowsze wersje. Sprawdź więc, czy oprogramowanie laptopa spełnia aktualne wymagania, zamiast polegać tylko na tej tabeli. Przy niskich ustawieniach graficznych mocna karta graficzna może nie być w pełni wykorzystana, a o najniższej liczbie klatek na sekundę decyduje procesor lub pamięć.
W czerwcu 2025 roku właściciel Predatora Helios 300 z i7-9750H, RTX 2060 Mobile i 16 GB RAM-u napisał na r/DotA2, że podczas testowania bohatera widzi około 140 FPS, a w prawdziwym meczu spadki do około 80 FPS. Podejrzewał przegrzewanie procesora, ale nie wykonał pomiaru, który by to potwierdził. W tej samej dyskusji użytkownik Ryzena 9 7940HS z Radeonem 780M zgłosił około 60 FPS przy niskich lub średnich ustawieniach na ultraszerokim ekranie QHD. W maju 2025 roku w systemie zgłoszeń błędów Valve opisano laptop z i7-12650H, RTX 4050 z 6 GB pamięci i 16 GB RAM-u. Według autora zgłoszenia po aktualizacji jego wynik spadł z 144 FPS przy wysokich ustawieniach graficznych do około 35–40 FPS przy ustawieniach Low. Przyczyny nie potwierdzono.
Za każdym razem odtwórz ten sam intensywny fragment powtórki przed zmianą i po niej, zmieniając tylko jedną rzecz naraz. Następnie graj prawdziwe mecze. Obserwuj obciążenie i taktowanie poszczególnych rdzeni procesora, nie tylko ogólne wykorzystanie procesora. Zanim kupisz 32 GB, sprawdź też, czy laptopowi brakuje pamięci. Po dużej aktualizacji przyjrzyj się oprogramowaniu i ustawieniom, zanim wymienisz sprzęt.
To punkty wyjścia przy wyborze sprzętu, a nie liczby podane przez twórców gier ani wyniki testów.
We wszystkich siedmiu grach przejście z 8 na 16 GB często daje więcej miejsca do pracy. Jeśli jeden moduł pamięci zastępujesz dwoma, może również wzrosnąć przepustowość pamięci, czyli szybkość przesyłania danych. Mocniejszy procesor i układ graficzny pozwalają celować w wyższą liczbę FPS i wyższe ustawienia graficzne. Przejście z 16 na 32 GB ma najwięcej sensu przy modach do Minecrafta lub hostowaniu świata, tworzeniu gier w Robloxie i intensywnej pracy w wielu programach. Nie oznacza jednak automatycznego wzrostu FPS w każdym meczu.
Porównuj laptopy przy tej samej rozdzielczości, tym samym zestawie ustawień i sposobie pomiaru. Zapisuj nie tylko pojemność RAM-u, lecz także układ modułów, ich szybkość i liczbę kanałów. Zanotuj skalę renderowania, użyte skalowanie obrazu oraz to, czy włączone było generowanie klatek. Ekran 4K ma czterokrotnie więcej pikseli niż ekran 1080p, a „4K z FSR” to obraz skalowany, nie natywne 4K.
Przeprowadź testy przed upływem terminu na zwrot. Laptop kupiony na refurbed jest profesjonalnie testowany, możesz go zwrócić w ciągu 30 dni i otrzymujesz co najmniej 12 miesięcy gwarancji. W części 1 znajdziesz pełny test trwający 45–60 minut. Przejrzyj odnowione laptopy odpowiednie do gry, od której chcesz zacząć, albo przeczytaj poradnik wyboru laptopa.
Czy laptop biurowy uruchomi Counter-Strike 2 (CS2)? Niektóre tak. Starszy model z UHD 620 wymaga kompromisów, natomiast laptop z Radeonem 780M jest znacznie lepszym kandydatem. Sprawdź, jak laptop radzi sobie podczas intensywnej rundy, i przetestuj platformę, na której zamierzasz grać, na przykład FACEIT. Sama pojemność RAM-u nie wystarczy, by ocenić, czy laptop nadaje się do tej gry.
Czy Minecraft nadal działa przy 8 GB RAM-u? W niektórych konfiguracjach tak. Edycja Java wymaga obecnie 8 GB RAM-u z dedykowaną kartą graficzną lub 12 GB ze zintegrowaną grafiką. Dla Bedrocka minimum to 4 GB, a zalecana pojemność to 8 GB. Przed zakupem ustal, której edycji i wersji potrzebujesz.
Czy 16 GB RAM-u wystarczy do Fortnite? Tak, to dobry punkt wyjścia przy odpowiednim sprzęcie i ustawieniach. 16 GB RAM-u nie gwarantuje konkretnej liczby FPS ani nie zapobiega wszystkim przycięciom powodowanym przez shadery lub oprogramowanie. Przetestuj tryb, w którym grasz. Jeśli wybierasz battle royale, sprawdź również lądowanie w zatłoczonym miejscu.
Czy do Robloxa potrzebny jest laptop do gier? Nie do prostszych gier, jeśli zintegrowana grafika jest odpowiednia. Wymagające gry na platformie i Roblox Studio bardziej obciążają laptop i mogą wymagać mocniejszego sprzętu, dlatego sprawdź własne ulubione tytuły.
Czy odnowiony laptop biznesowy wystarczy do League of Legends (LoL) i Valoranta? Tak, jeśli procesor, zintegrowana grafika, układ pamięci, ekran i oprogramowanie odpowiadają wymaganiom gry. W ofercie każdego rozważanego odnowionego laptopa sprawdź parametry sprzętowe, a oprogramowanie – po otrzymaniu laptopa. Stabilne 60 FPS i stabilne 144 FPS to dwa różne cele.
Dlaczego Dota 2 zwalnia, skoro pokaz bohatera działa płynnie? Bo prawdziwa walka pod koniec meczu obciąża laptop znacznie bardziej niż pokaz. Sprawdź po kolei procesor, natężenie akcji na ekranie, ustawienia graficzne, ostatnie zmiany w oprogramowaniu i to, czy laptopowi nie brakuje pamięci.
W której z tych gier 32 GB RAM-u ma największy sens? W Minecrafcie, jeśli używasz dużej paczki modów lub hostujesz świat na własnym laptopie. Tworzenie gier w Robloxie i intensywne korzystanie z wielu programów też mogą uzasadniać taką pojemność. 32 GB RAM-u nie jest jednak ogólnym wymogiem w żadnej z siedmiu gier.
Czy do tych gier potrzebuję dedykowanej karty graficznej? Nie do wszystkich. League of Legends (LoL), Valorant i Dota 2 mogą działać na zintegrowanej grafice przy odpowiednich ustawieniach. W CS2, Fortnite i Robloxie mocniejszy układ graficzny lub dedykowana karta graficzna dają dużo więcej możliwości, a w Minecrafcie zależy to od używanych shaderów i modów.
Zacznij od gry, w którą grasz najczęściej. Sprawdź ją na laptopie w najbardziej intensywnym momencie gry i zostaw go sobie tylko wtedy, gdy rozgrywka jest płynna.
refurbed to platforma, na której kupisz odnowioną elektronikę od sprzedawców dających sprzętowi drugie życie. Zdobyła nagrodę TRIGOS 2022 za odpowiedzialny biznes w kategorii Social Innovation & Future Challenges.
Jeśli laptop cię rozczaruje, możesz go zwrócić w ciągu 30 dni. Każdy zakup jest też objęty gwarancją na co najmniej 12 miesięcy.
Zapisz się po raz pierwszy do naszego newslettera i odbierz 65 zł rabatu!
Nie przegap żadnej oferty.
Informacje na temat używania danych osobowych znajdują się w naszej Polityce prywatności
Confirm sign-up
Prawie gotowe: Wysłaliśmy Ci e-mail z potwierdzeniem